„Chcieliśmy nie tyle ocalić życie, ile ocalić godność.”
– Marek Edelman, jeden z przywódców powstania
W dniu 23 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się wyjątkowa lekcja historii poświęcona Powstaniu w Getcie Warszawskim. Spotkanie przygotowała i poprowadziła nauczycielka historii, pani Agnieszka Zyzik. Wzięli w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Zajęcia rozpoczęły się od opowieści o codziennym życiu Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej, kiedy miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. Pani Agnieszka w przystępny i poruszający sposób opisała, jak powstało getto warszawskie oraz jakie były warunki życia jego mieszkańców.
Następnie uczniowie poznali przyczyny wybuchu powstania w getcie, jego przebieg oraz znaczenie tego wydarzenia w historii. Prowadząca opowiadała o ogromnej odwadze i determinacji bojowników, którzy mimo niewielkich szans postanowili walczyć o godność i wolność.
Podczas prelekcji, zamiast polegać jedynie na obrazach, pani Agnieszka posługiwała się opisami słownymi, dzięki którym uczniowie mogli wyobrazić sobie przedstawiane sceny – codzienne życie w getcie, dramatyczne chwile walki oraz działania Żydowskiej Organizacji Bojowej. Uczniowie mogli także usłyszeć fragmenty relacji świadków tamtych wydarzeń, co wzmocniło przekaz i umożliwiło głębsze zrozumienie historii.
W drugiej części spotkania pojawiła się chwila refleksji. Pani Agnieszka podkreśliła, jak ważna jest pamięć o przeszłości, szacunek dla ofiar Holocaustu i sprzeciw wobec nietolerancji oraz wszelkich form nienawiści.
Na zakończenie uczniowie zadawali pytania i dzielili się swoimi przemyśleniami. Nauczycielka zachęciła ich również do dalszego samodzielnego zgłębiania historii XX wieku.
Wydarzenie zostało bardzo dobrze odebrane przez młodzież. Ich zaangażowanie oraz ciekawość świadczyły o tym, że temat ich poruszył. Spotkanie to było ważnym elementem edukacji historycznej i patriotycznej, a także okazją do uczczenia pamięci ofiar Holocaustu oraz bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.