28 marca 2025 w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa. To wyjątkowe święto ma na celu propagowanie prawdomówności wobec innych jak również i siebie. Wyobraźmy sobie jeden dzień w roku, kiedy każdy z nas mówi tylko prawdę. Całkowite wykluczenie kłamstw w dobrej wierze mogłoby wywrócić nasz świat do góry nogami. Z racji tego, że jest to niemożliwe do osiągnięcia, aby nagle wszyscy ludzie na świecie mówili samą prawdę możemy tylko domniemywać, jakie rezultaty bądź konsekwencje poniosłoby za sobą mówienie tylko prawdy. Kłamstwo i prawda oraz dowodzenie tego, które z nich jest lepsze przyszłościowo, wymagałoby wielu badań naukowych jak i zmiennych, które w tych procesach pokazałyby się z każdej możliwej strony. Prawda nie zawsze będzie tym, czego się spodziewamy, może być trudna, niezrozumiała i pociągać za sobą falę negatywnych emocji. Jednak jest ona zgodna z rzeczywistością i jakby nie było jest ona prawdą. Możemy się z nią oswoić i dalej żyć zgodnie z naszymi wartościami. Prawdomówność nie niesie za sobą tylko złych doświadczeń, lecz czemu właśnie te negatywne mają na nas takie odbicie? Dlaczego nie skaczemy z radości kiedy prawda, którą poznaliśmy sprzyja nam i jest dla nas dobra? Dzięki prawdomówności zyskujemy zaufanie a nasze relacje z drugą osobą, bądź grupą są bliskie. Odczucia w odkrywaniu prawdy za każdym razem są zależne od sytuacji jak i osób, które darzymy zaufaniem. Im więcej szczerości odczuwamy od drugiej strony tym więzi są silniejsze. Musimy mieć świadomość tego, że działa to w obie strony. Ten dzień przypomina i zachęca nas, aby żyć szczerze i uczciwie, nie tylko wobec innych, ale też i wobec siebie. Nigdy nie wiemy kiedy może trafić ten niefortunny czas, w którym wyjdzie na jaw coś niezręcznego.
Uczniowie klas I-III w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia bez Kłamstwa obejrzeli baśń pt „ Pinokio”. Losy pajaca pokazują, że kłamstwo nie popłaca i jest złe oraz , że warto unikać błędów bohatera i wyciągać wnioski z jego potknięć, zamiast samemu przekonywać się o tym na własnym, często bolesnym doświadczeniu. „Pinokio” to opowieść, która dostarcza wielu cennych morałów i praktycznych wskazówek na przyszłość. Wykorzystajmy to!
Święto przypadające 28 marca, jest świętem oczywiście o wiadomym przesłaniu, czyli na zachęceniu ludzi do mówienia prawdy, budowaniu wzajemnego zaufania i szacunku. Bardzo trudno sprawdzić kto jest inicjatorem tego święta, ale z pewnością można stwierdzić, że pomysłodawca chciał sprawić, abyśmy nie stosowali, ani nie żyli w kłamstwach.
Pomimo tego, że w życiu zdarza się wiele sytuacji, które czasami skłaniają nas do kłamstwa lub uznajemy, że lepiej jest skłamać, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, abyśmy podejmowali się tego działania jak najmniej.
Ten dzień przypomina i zachęca nas aby żyć szczerze i uczciwie, nie tylko wobec innych, ale też i wobec siebie. Nigdy nie wiemy kiedy może trafić ten niefortunny czas, w którym wyjdzie na jaw coś niezręcznego.