”Zdrowie psychiczne nigdy nie powinno być luksusem,
to podstawowe prawo człowieka”
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To okazja, by zwiększać świadomość na temat zdrowia psychicznego, walczyć z jego stygmatyzacją i promować edukację na całym świecie.
Dzień ten został ustanowiony przez World Federation for Mental Health w 1992 roku, a obecnie tysiące osób na całym świecie angażuje się w działania podnoszące świadomość na temat zdrowia psychicznego i jego wpływu na nasze życie.
W 2024 roku tematem Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne w pracy.” To przypomnienie, jak ważne jest dbanie o dobrostan psychiczny w miejscu pracy, co przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale również organizacjom i całym społecznościom.
W naszej szkole obchody tego dnia są częścią dłuższych działań, które mają na celu edukację i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole w dniach 10 -17 października 2024 r. zorganizowano następujące działania promujące dobre samopoczucie oraz dobrostan psychiczny:
- Przygotowanie tablicy informacyjnej nt. profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
- Przygotowanie tablicy informacyjnej nt. sposobów radzenia sobie ze stresem.
- Przygotowanie ulotek z numerami telefonów wsparcia.
- Przeprowadzenie akcji „Słoik dobrych myśli - wylosuj myśl na dzisiaj”- ćwiczenia z codziennymi afirmacjami dla uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły.
- Przeprowadzenie akcji „Inspirujące cytaty – weź jeden i podaruj go bliskiej osobie” - dla uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły.
- Zajęcia grupowe mające na celu wprowadzenie zagadnienia zdrowia psychicznego: ćwiczenia z rozpoznawaniem czynników ryzyka zdrowia psychicznego, czynników warunkujących zdrowie psychiczne, rozsypanki wyrazowe związane z definicją stresu, karty pracy prawda-fałsz.
- Zorganizowanie w świetlicy szkolnej dla młodszych klas (1-3) kącika relaksacyjnego z pluszakami, gdzie dzieci mogą się wyciszyć i odpocząć od szkolnego hałasu.
Mamy nadzieję, że wszelkie zorganizowane inicjatywy w tym zakresie spowodowały, iż nasi uczniowie w sposób świadomy zadbają o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie swoje oraz swoich kolegów i koleżanek.
Dbanie o zdrowie psychiczne to inwestycja, która przynosi korzyści nam wszystkim – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.