Spektrum, czyli różnorodność
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach
Autyzm po raz pierwszy został opisany przez Leo Kannera w 1943 roku. Grupę dzieci, którą nazwał autystycznymi opisał również Hans Asperger w 1944 roku. Kanner i Asperger pracowali niezależnie od siebie, ale obaj użyli tego samego słowa – autystyczny. Obaj opisali dzieci o specyficznym profilu trudności, które dotykają wszystkich sfer - społecznej, emocjonalnej i poznawczej. Możemy powiedzieć, że spektrum autyzmu to odmienny sposób rozwoju.
Czy wiesz, że…
Spektrum autyzmu to nie choroba.
Osoby w spektrum mogą intelektualnie funkcjonować w normie, poniżej normy lub powyżej.
Osoby w spektrum mogą mieć dobre umiejętności techniczne, ścisłe, ale i artystyczne.
Osoby w spektrum mogą mieć duże lub małe potrzeby w zakresie kontaktu społecznego.
Osoby w spektrum mogą być bardzo empatyczne lub nie wykazywać się tą cechą.
Wiele osób w spektrum diagnozuje się także w wieku nastoletnim lub w dorosłości.
Akceptacja odmienności spostrzegania i doświadczania świata buduje społeczeństwo bardziej przyjazne i otwarte.
Summa summarum różnorodność to ważna i potrzebna cecha gatunku ludzkiego. Każdy z nas ma jakieś nietypowe zachowania. Jest to uwarunkowane czasem genetycznie, a czasem środowiskowo, czyli ze względu na miejsce, w jakim się wychowaliśmy.U osób ze spektrum autyzmu takie zachowania są dosyć charakterystyczne. Najczęściej powtarzające się to na przykład nadmierne przywiązanie do rutyny i nadmierna lub z drugiej strony niewielka wrażliwość na jakieś bodźce.Występują także trudności w komunikacji z innymi osobami, czasem ich wypowiedzi sprawiają wrażenie nieadekwatnych i niepasujących do tematu albo też unikają kontaktu wzrokowego.Osoby ze spektrum autyzmu odczuwają emocje czasem bardziej lub mniej intensywnie. Miewają trudności w odczytywaniu emocji u innych osób albo mogą nieprawidłowo zinterpretować, np. mimikę czy mowę ciała.Zdarza się, że nieprawidłowo interpretują ton wypowiedzi albo to, co idzie za tą wypowiedzią. Powinniśmy być może troszkę bardziej wrażliwi i bardziej wyrozumiali. Czasem nie wiemy nawet, że mamy takie osoby gdzieś w gronie znajomych. Oni nie mają obowiązku informowania innych o tym, że mają spektrum autyzmu.Pamiętajmy o tym, żeby być wrażliwym, cierpliwym i wyrozumiałym dla innych. To są takie podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w kontaktach z innymi, bo każdy z nas ma pewne trudności, z czymś może sobie nie radzić, a my o tym nie wiemy. Taki zestaw ogólnych zasad powinien pomóc nam porozumieć się z innymi.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World AutismAwareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozy, małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.
12 kwietnia 2024 roku uczniowie i nauczyciele w naszej szkole obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie podjęte działania miały na celu pokazanie, w jaki sposób można pomóc w codziennych sytuacjach koleżance i koledze w spektrum autyzmu, propagowanie wiedzy o neuroróżnorodności, budowanie społecznej wrażliwości. W tym dniu w szkole panowała niezwykła atmosfera życzliwości, empatii i uśmiechu. Apele tematyczne dla starszej i młodszej grupy wiekowej merytorycznie wprowadziły dzieci w prosty i przystępny sposób w tematykę autyzmu. Wystawa prezentująca znane osoby w spektrum, z różnych dziedzin życia, zaskoczyła wielu zwiedzających. Jest to dowód na to, że każdy może osiągnąć sukces. Mini performens polegający na stawianiu kropki na sercu z puzzli udowodnił, że każdy kto postawił kropkę jest inny, jak jego kropka.Ciekawą propozycją uczczenia dzisiejszego dnia było rozdanie każdej klasie przygotowanych własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli niebieskich mydełek o zapachu bzu oraz niebieskich breloczków w kształcie połączonych puzzli. Breloczki zostały wydrukowane na drukarce 3D będącej na wyposażeniu naszej szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie naszej szkoły udali się również z misją edukacyjną dotyczącą spektrum autyzmu do Urzędu Gminy. Wójt pan Alojzy Włodarczyk z życzliwością poświęcił nam czas. Po krótkiej rozmowie uczniowie podarowali panu Wójtowi drobne upominki, symbole Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dbanie o równe traktowanie wszystkich dzieci, poszanowanie i ochronę godności osobistej najmłodszych, brak dyskryminacji w życiu społecznym z jakiejkolwiek przyczyny, udzielanie dzieciom pomocy w zabezpieczaniu nauki to bardzo ważne sprawy dla pana Wójta.
Zachęcamy do obalenia mitów odnośnie autyzmu, informacje pod linkiem poniżej.
https://jim.org/7-mitow-o-autyzmie/
Ciekawą propozycję przeprowadzenia lekcji o autyzmie mamy dla nauczycieli, chętnie przyłączymy się do pracy! Link poniżej.
https://jim.org/lekcja-autyzm/
Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom, kolegom i koleżankom za to, że nas serdecznie przyjęliście w nowej roli organizatorów. Serduszka nam biły mocno, ale było warto. Czujemy, że nie zawiedliśmy.
Dziękujemy pani Dyrektor Magdalenie Treścińskiej-Niemczyk, że dała nam zielone światło na niebieską szkołę.
Bez pedagoga specjalnego, nauczycieli wspomagających, nauczycieli prowadzących rewalidację i oczywiście bez koordynatora Laboratoriów Przyszłości nie byłoby dzisiejszego dnia. Jesteście super dziękujemy!
Uczniowie SP Gorzkowice