Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez ONZ w 2007r. 2 kwietnia co roku obchodzony jest ten dzień. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu.
Autyzm polega na odizolowaniu się człowieka od świata zewnętrznego, a także ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą cierpiącą na tego typu zaburzenie, a środowiskiem zewnętrznym. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Autyzm określany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju okresu wczesnodziecięcego, charakteryzujące się upośledzeniem w interakcji społecznej, deficytami w komunikacji np. opóźnienie w rozwoju mowy lub jej brakiem, ograniczonymi albo uporczywymi zachowaniami i zainteresowaniami, dotyczącymi szczególnie obiektów w najbliższym otoczeniu. Ze względu na zakres symptomów, ten stan nazywany jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD).
W 2023 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia a to jest niedziela. Dlatego w naszej szkole uczciliśmy ten dzień 3 kwietnia w poniedziałek. Na korytarzu przy wejściu do szkoły została wystawiona tablica, na której zostały umieszczone informacje dotyczące osób ze spektrum autyzmu.
Na drzwiach klas uczniowie umieścili symbole tego dnia: czyli niebieskie serca i motyle, a także plakaty informujące o spektrum autyzmu.
Tego dnia, aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, na godzinach wychowawczych zaprezentowano i omówiono w szkole krótkie filmy.
W ramach obchodów, na znak solidarności z osobami w spektrum autyzmu oraz ich rodzinami uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przyłączyli się 3 kwietnia do akcji: „Ubierz się na niebiesko”. Wszystkim dziękujemy za udział w tejże akcji.
Osobom ze spektrum autyzmu, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.
Zdjęcia upamiętniające ten dzień zostały wykonane sprzętem zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.
Do promowania tego dnia przyczyniły się p. Kinga Poterała oraz p. Agnieszka Kubiak.
Chętnych zapraszamy również do obejrzenia krótkich filmików:
https://youtu.be/dOWTCiZOgV0
http://youtu.be/bBWel0S7J6Y
http://youtu.be/vBXEec1dv6Q
https://youtu.be/5n93mDQ8080