Strona główna
Aktualności
POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM – 19 KWIETNIA 1943 ROKU
„Chcieliśmy nie tyle ocalić życie, ile ocalić godność.”
– Marek Edelman, jeden z przywódców powstaniaW dniu 23 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się wyjątkowa lekcja historii poświęcona Powstaniu w Getcie Warszawskim. Spotkanie przygotowała i poprowadziła nauczycielka historii, pani Agnieszka Zyzik. Wzięli w nim udział uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
III EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO POZNAJĘ TECHNOLOGICZNE TRIKI, OSIĄGAM ŚWIETNE WYNIKI
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”. Tegoroczna edycja jest ściśle powiązana z obchodami tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Jednym z wielu zadań modułowych było stworzenie wirtualnej wystawy fotografii na temat swojej małej Ojczyzny.
TURNIEJ TYMBARKA U10 DZIEWCZYNEK 2025
Drużyna dziewcząt SP Gorzkowice zajęła II miejsce w finale powiatowym turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku.
Zawody odbyły się 24 kwietnia 2025 r. w Sulejowie.
Skład drużyny: Natalia Sobieszek, Julia Korycińska, Michalina Boryca, Wiktoria Janicka, Marcelina Mucha, Zuzanna Wawrzyńczak, Zofia Matyjaszczyk.
XLVI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 2025
Organizatorami Turnieju są Polski Związek Motorowy oraz Komenda Główna Policji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.
Turniej ma charakter wieloetapowy i może być organizowany na etapach: szkolnym, międzyszkolnym, miejskim, gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Etap szkolny, powiatowy, wojewódzki i ogólnopolski są etapami obowiązkowymi.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH
„Rotkäppchen – Deutschauf der Spur” – TEATR Z KLASĄ
Raport OECD (2020) podkreśla, że szkoły, które promują kulturę innowacyjności i otwartości na eksperymentowanie, osiągają wyższe wyniki w testach międzynarodowych, takich jak PISA.
Innowacja pedagogiczna„dzieje się” w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach. Przewidywany czas wdrażania to luty 2025 - czerwiec 2025. Innowację realizują uczniowie klasy 6a z wychowawcą klasy, a jednocześnie nauczycielem języka niemieckiego i techniki. Innowacja ma charakter interdyscyplinarny. Niniejsza innowacja ma na celu zaprezentowanie korzyści płynących z wykorzystania przedstawienia teatralnego w nauce języka niemieckiego w oparciu o szersze spektrum przekazywanej wiedzy - nie tylko wiedza językowa, ale również wiedza z zakresu innych przedmiotów szkolnych.
PODSUMOWANIE AKCJI "GÓRA GROSZA"
Z radością informujemy, że zakończyliśmy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Góra Grosza”, której celem jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów udało się zebrać po przeważeniu monet łączną kwotę 1073,17 zł.
Największe brawa należą się klasie 5c, która zebrała najwięcej monet – 296,50 zł. Gratulujemy!
TYDZIEŃ NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII W KLASACH I–III
W dniach 09–16 kwietnia 2025 r. nauczyciele klas I–III aktywnie włączyli się w ogólnopolską inicjatywę Ministerstwa Edukacji i Nauki, której celem jest popularyzacja technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji.
W ramach działań uczniowie mieli okazję dowiedzieć się:
- Czym są nowoczesne te
KONKURS LEKSYKALNO – GRAMATYCZNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
16 kwietnia 2025 r. odbył się w naszej szkole KONKURS LEKSYKALNO – GRAMATYCZNY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VIII. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą - znajomością słownictwa oraz umiejętnością stosowania struktur gramatycznych.
Po sprawdzeniu testów konkursowych i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:
I miejsce
Bieliński Przemysław - klasa VIIIa
Cyran Julia - klasa VIIIa
II miejsce
Olczyk Gniewomir - klasa VIIIb
III miejsce
Orlik Amelia - klasa VIIIb
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
PODSUMOWANIE PROGRAMU "AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas 1a, 1b i 1c naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, realizowanego pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz Kuratorium Oświaty.
Program ten koncentruje się na profilaktyce i bezpieczeństwie dzieci w pięciu kluczowych obszarach:
WIELKANOCNE ŻYCZENIA – WIZYTA W DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ WE WRONIKOWIE
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przekazali pensjonariuszom z Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie świąteczne życzenia w wyjątkowej formie – własnoręcznie wykonanej kartki, a także dekoracji wielkanocnych. Dzięki tej inicjatywie uczniowie mieli okazję wyrazić empatię i solidarność międzypokoleniową, a także zrozumieć jak wielką wartość mają nawet drobne gesty płynące z serca. Taka forma wsparcia i życzliwości, szczególnie w okresie świątecznym ma ogromne znaczenie i daje wszystkim wiele radości . WESOŁEGO ALLELUJA!!!
Konkurs z języka angielskiego LISTENING COMPREHENSION
Szkolny konkurs z języka angielskiego LISTENING COMPREHENSION to niebywała okazja do poszerzenia kluczowej kompetencji, jaką jest słuchanie. Uczniowie klas szóstych zmierzyli się z trudnymi zadaniami, polegającymi na uzupełnianiu tekstu wyrazami, wyborze prawidłowej odpowiedzi, decydowaniu o prawdziwości zdania, udzielaniu odpowiedzi czy pisaniu dyktanda. Uczeń klasy 6b, Igor Frączkowski-Borowik, zdobywając maksimum punktów, został zwycięzcą tej konkurencji
Nie gorzej poradziła sobie uczennica klasy 6a, Małgorzata Bartosiewicz, która zajęła drugie miejsce, oraz jej klasowy kolega - zdobywca równie szlachetnego trzeciego miejsca - Patryk Rumik.
NAJPIĘKNIEJSZY STROIK WIELKANOCNY
Niezliczona ilość ozdób wielkanocnych i stroików to efekt konkursu, zorganizowanego przez Szkolne Koło Wolontariatu POMOCniaki oraz SK Caritas. Ozdoby większe i mniejsze, pastelowe i neonowe, na drewnie i w szkle - podczas kiermaszu organizowanego przez Radę Rodziców przy naszej szkole, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Moc uścisków dla wszystkich szkolnych aktywistów, którzy każdorazowo angażują się w działania szkolnych organizacji. Kreatywność i technika naszych uczniów, jak zawsze sprawiła wiele trudności w wyborze tych najpiękniejszych, ponieważ wszystkie zasługują na miano dzieł sztuki
KONKURS PT. „CHEMIA NA PLANSZY”
Dziewiątego kwietnia w ZSP, w Kleszczowie odbył się Dzień Otwarty, podczas którego rozstrzygnięto wiele konkursów, m.in. konkurs na grę planszową o tematyce chemicznej pt. ,,Chemia na planszy". W konkursie wzięło udział 62 uczestników, w tym pięć uczennic naszej szkoły: Alicja Orłowska 8b, Amelia Orlik 8b, Anna Łęgowiak 8c, Anna Korzela 8c oraz Nikola Klekocińska 8c. Prace oceniane były pod kątem: pomysłowości i oryginalności gry, walorów edukacyjnych, czytelności i przejrzystości zasad,oraz estetyki i staranności wykonania. Wszystkie prace spełniały podane kryteria i były na bardzo wysokim poziomie.
IV miejsce SP Gorzkowice w Wojewódzkich Drużynowych Biegach Przełajowych SZS
Uczniowie SP Gorzkowice zajęli IV miejsce w Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Drużynowych Biegach Przełajowych SZS. Zawody odbyły się na obiektach PCS Bełchatów i wzięło w nich udział 11 najlepszych szkół z terenu województwa łódzkiego.
Szkołę Podstawową reprezentowali: Bartosz Szulc, Oskar Sobieszek, Tymoteusz Frączkowski, Aleksander Kłys, Szymon Fila, Patryk Kordyzon, Natan Załogowski i Julian Piekarski.
OBCHODY ROKU KATYŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH
W roku szkolnym 2024/2025 Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach włączyła się w ogólnopolskie obchody Roku Katyńskiego, upamiętniające 85 rocznicę zbrodni katyńskiej – tragicznego wydarzenia z czasów II wojny światowej, które na trwałe zapisało się w historii Polski. W ramach obchodów przygotowano szereg działań edukacyjnych, których celem było przybliżenie uczniom wydarzeń z 1940 roku oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.
LEKCJA PAMIĘCI O BOHATERACH POLEGŁYCH W KATYNIU
„Czcimy dzisiaj pamięć tych,
Którzy polskości, swojego patriotyzmu i oddania
Ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy”
15 kwietnia w bibliotece szkolnej młodzież naszej szkoły uczestniczyła w lekcji historii przygotowanej przez uczniów klasy 6c. Spotkanie odbyło się po to, by przypomnieć o ważnym i smutnym wydarzeniu w historii Polski. Uczniowie, czytając wiersze, fragmenty pamiętników i listów, uchylili rąbka tajemnicy i przekazali emocje, jakie towarzyszyły polskim jeńcom wojennym tuż przed zgładzeniem przez radziecką policję NKWD w 1940 roku. Zgromadzonym towarzyszył wyjątkowy nastrój, który potęgowała wystawa przygotowana przez nauczycieli biblioteki.
ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI
Technologia VR jest rozwijana od dłuższego czasu, ale dopiero od niedawna okulary VR pozwoliły wielu użytkownikom doświadczyć na własnej skórze, jak wygląda wirtualny świat. VR – co to właściwie jest?
Aby wejść do wirtualnej rzeczywistości, potrzebne są specjalne okulary VR. To urządzenie wyposażone w ekran, głośniki i czujniki reagujące na ruch głowąi całego ciała. Ponadto do działania wielu okularów VR potrzebny jest smartfon, konsola do gier lub PC, które są źródłem obrazu.
WYSTAWA „ZBRODNIA KATYŃSKA 1940” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.
W ramach działań edukacyjnych i upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, biblioteka szkolna przygotowała wystawę tematyczną pt. „Zbrodnia Katyńska 1940”.
Celem wystawy było przybliżenie uczniom tragicznych wydarzeń związanych z masowym mordem polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji, dokonanym przez NKWD wiosną 1940 roku.
Na wystawie zostały wyeksponowane materiały źródłowe – książki, artykuły, zdjęcia archiwalne oraz dokumenty historyczne dostępne w bibliotece i pochodzące z wiarygodnych źródeł internetowych. Wystawa została wzbogacona o cytaty z literatury pięknej na temat pamięci pokoleń. Była tez okazją do refleksji nad tragiczną historią Polski i znaczeniem pamięci narodowej.
1000-lecie KORONACJI KRÓLA BOLESŁAWA CHROBREGO
Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, w Szkole Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zorganizowano różne wydarzenia edukacyjne. Ich celem było upamiętnienie tego ważnego momentu w historii Polski oraz przybliżenie uczniom postaci króla i życia w czasach wczesnopiastowskich.
Galeria zdjęć
- brak danych